• Informacje na temat:

  zus świadczenia przedemerytalne 2013

Artykuły na temat: zus świadczenia przedemerytalne 2013
 • Świadczenia przedemerytalne: komu się należą

  Po utracie pracy, gdy do emerytury jeszcze trochę brakuje, można starać się o pieniądze z ZUS. Radzimy, jak to robić skutecznie.

 • ZUS: Od stycznia złożono 148 tys. wniosków emerytalnych

  Od stycznia do 18 maja złożono 148 tys. wniosków emerytalnych wynikających z obniżenia wieku emerytalnego - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wydano już 98 tys. decyzji o wypłacie świadczenia.

 • Przez ostatnie lata ZUS bardzo mocno ograniczył liczbę przyznawanych rent. 10 lat temu było blisko dwa razy więcej rencistów niż obecnie. Statystyki jednak...

 • Niższy wiek emerytalny najwcześniej w 2018 r.

  ZUS chce 9-miesięcznego vacatio legis dla prezydenckiego projektu ustawy, bo nie ma systemu komputerowego do wdrożenia nowych przepisów. Szybkie wejście w życie regulacji mogą też opóźnić spory partnerów społecznych.

 • Ile można dorobić na rencie i emeryturze?

  Jesteś na rencie lub wcześniejszej emeryturze? A może otrzymujesz świadczenie kompensacyjne albo przedemerytalne? Wyjaśniamy, ile możesz dorobić, by ZUS nie zmniejszył lub nie wstrzymał wypłaty świadczenia.

 • Nowe przepisy dotyczące uprawnień emerytalnych będą obowiązywać od 1 października br. Ponieważ mieliśmy najpierw podwyższenie wieku emerytalnego i jego zrównanie dla mężczyzn i kobiet, a następnie powrócono do stanu prawnego sprzed 2013 r., potrzebne było ujednolicenie, dotyczące ochrony pracowników w okresie przedemerytalnym.

 • Środki z ZUS-u często nie starczają na utrzymanie... Wielu rencistów i emerytów musi dorabiać. Ale ci na wcześniejszej emeryturze muszą uważać, by nie zarobić za dużo, bo ZUS może im obciąć wypłacane środki.

 • Wcześniej na emeryturę: Co się zmieni od 1 października?

  Od 1 października zostanie obniżony powszechny wiek emerytalny i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Czyli wracamy do stanu sprzed 2013 r.

 • Nie, ponieważ dodatek pielęgnacyjny przysługuje tylko tej osobie, która została uznana za całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat. Zatem do tego świadczenia byłby uprawniony Pani tata. Przepisy nie przewidują sytuacji, by ten dodatek pielęgnacyjny był pobierany przez inną osobę niż wskazana w orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS. Podst. prawna: art. 7 i 75 ustawy...

 • Rewolucja w emeryturach. Kto skorzysta na zmianach?

  Już od 1 października będzie można wcześniej przechodzić na emeryturę. Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat i 65 lat dla kobiet stanie się faktem, ale to nie jedyna korzystna zmiana wprowadzona nowymi przepisami. Dzięki tym regulacjom kobiety uzyskają minimalną emeryturę przy niższym stażu, a dorabiający emeryci wcześniej otrzymają wypłatę pełnego świadczenia.