• Informacje na temat:

  zus zwolnienia chorobowe

Artykuły na temat: zus zwolnienia chorobowe
 • ZUS wstrzymał lub cofnął świadczenia chorobowe w 2017 r. na ponad 200 mln zł

  ...​- Wstrzymanie bądź cofnięcie świadczeń chorobowych na kwotę 200,7 mln zł to skutek kontroli zwolnień lekarskich, którą przeprowadził w 2017 r. ZUS - poinformował we wtorek rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

 • ZUS w I kwartale 2019 r. wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę 9,2 mln zł

  W pierwszym kwartale 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 9,2 mln zł - przekazał we wtorek PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Dla porównania w tym samym okresie w 2018 r. kwota wstrzymanych świadczeń chorobowych wyniosła 5,5 mln zł.

 • ...otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Przez pierwszych 33 dni w roku pensję za czas choroby (wynagrodzenie chorobowe) finansuje pracodawca. Za kolejne dni (czyli od 34. dnia choroby w roku) otrzymamy zasiłek chorobowy z ZUS. Po ukończeniu 50. r.ż. pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez 14 dni, a zasiłek chorobowy dostajemy od ZUS od 15. dnia choroby. – Czy ten...

 • ZUS zabrał się za symulantów

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza zasadność zwolnień lekarskich i wydaje decyzje o wstrzymaniu wypłaty chorobowego.

 • ...o nieobecności może pani powiadomić telefonicznie, mailem, pocztą lub przez inną osobę. Na dostarczenie zwolnienia lekarskiego ma pani 7 dni. Jeśli się pani spóźni, świadczenie chorobowe ulegnie(...) zatrudnienia. Przez pierwsze 33 dni zwol nienia w roku kalendarzowym wynagrodzenie za czas choroby płaci praco- dawca (14 dni, jeśli ukoń czyłaś 50 lat). Za kolejne dni – ZUS. Świadczenie chorobowe w obu...

 • ZUS wstrzymał świadczenia chorobowe na ponad 98 mln zł

  W pierwszym półroczu 2018 r. ZUS wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na kwotę ponad 98 mln zł - poinformował w czwartek PAP rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że w porównaniu do tego samego okresu w 2017 r. kwota wstrzymanych świadczeń wzrosła blisko dwukrotnie.

 • ...spełnione pewne warunki. Zasiłek chorobowy byłym pracownikom przysługuje, jeśli za chorowali w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (czyli zwolnienia z pracy). Drugi warunek to czas(...) objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. Wówczas otrzymamy zasiłek, jeśli zachorujemy w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Zasiłku...

 • ZUS: Zniknie sankcja za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego?

  Obecnie zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA ubezpieczony zobowiązany jest dostarczyć odpowiednio płatnikowi składek lub ZUS w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Niedochowanie tego terminu, co do zasady, skutkuje obniżeniem wysokości należnego świadczenia. Z nowym rokiem do obiegu wejdą e-zwolnienia, które z założenia trafią do płatnika składek i ZUS drogą elektroniczną. Stąd likwidacja sankcji za

 • Podczas zwolnienia lekarskiego mamy przywileje, ale też obowiązki. Prawnik przypomina, o czym należy pamiętać, by nie stracić swoich uprawnień.

 • FPP uważa, że wypłata "chorobowego" zbyt obciąża przedsiębiorców

  Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje wprowadzenie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, mających na celu zwiększenie jego efektywności i odciążenie pracodawców.