• Informacje na temat:

  zwolnienie z podatku od darowizny osoby niespokrewnionej

Artykuły na temat: zwolnienie z podatku od darowizny osoby niespokrewnionej
 • Z obawy przed fiskusem wiele osób woli podarować coś „po cichu”. Po co jednak ryzykować, skoro da się to zrobić bez podatku i zgodnie z prawem?

 • Czy fiskus zgłosi się po podatek od odszkodowania wypłaconego z zagranicznego ubezpieczenia?

  Wiadomo, że dalsi krewni i znajomi, dziedziczący po zmarłym, są objęci podatkiem do spadków i darowizn. Wiadomo także, że sumy odszkodowań, wypłacanych z ubezpieczenia na wypadek śmierci, są z podatku zwolnione. Ale co będzie, jeśli osoba niespokrewniona uzyska część kwoty odszkodowania, na dodatek wypłaconego przez zagraniczną firmę ubezpieczeniową?

 • Jeżeli rodzice podarowali pieniądze tobie i mężowi, czyli swojemu zięciowi, to twój małżonek musi zapłacić podatek od swojej części prezentu (jeśli kwota darowizny w ciągu pięciu lat przekroczy 9637 zł). Natomiast ty jako córka jesteś zwolniona z takiego obowiązku. Z tego przywileju skorzystają wszystkie osoby należące do tzw. grupy zerowej w podatku od spadku i darowizn, czyli rodzice, dzieci...

 • Prezenty komunijne trafią pod oko fiskusa

  Według szacunków ekspertów, wartość prezentów komunijnych wręczonych w 2015 roku mogła wynieść nawet 850 mln zł. Niektóre z nich wymagają od rodziców wizyty w urzędzie skarbowym. W świetle prawa traktowane są bowiem na równi z darowizną.

 • Przyjęcie darowizny, spadku, zakup i sprzedaż nieruchomości – to sytuacje, które budzą wątpliwości Czytelniczek.

 • Jaki podatek od darowizn od nieruchomości obciążonej kredytem?

  Ile warta jest nieruchomość? Odpowiedź wydaje się oczywista - tyle, ile zapłacił za nią nabywca albo tyle, ile wynika z wyceny na podstawie cen rynkowych w okolicy. A ile warta jest nieruchomość, obciążona kredytem hipotecznym?

 • Plusy i minusy obu aktów notarialnych plus zasady zwolnienia z podatku.

 • Fiskus zagląda Polakom do zbiórek pieniężnych w internecie

  Bez względu na cel i charakter zrzutki, od otrzymanych wpłat trzeba odprowadzić podatek. Jak wyliczyć kwotę? Czy płaci tylko obdarowany? Jakie podatki muszą płacić firmy? Serwis Zrzutka.pl prześwietlił obowiązujące przepisy prawne - kiedy i ile należy się urzędowi skarbowemu?

 • Gdy chcemy przenieść swoje prawo własności na kogoś innego, powinniśmy spisać z nim umowę darowizny. Prawnik Przemysław Gronowski podpowiada, jak ją zawrzeć, z jakimi kosztami to się wiąże, i w jakich wypadkach jesteśmy zwolnieni od podatku.

 • Dlaczego warto oszczędzać w PPE

  Pracownicze Programy Emerytalne to realne podniesienie przyszłej emerytury, a dla pracodawcy element przewagi konkurencyjnej, coraz ważniejszy na dzisiejszym rynku, na którym coraz trudniej zdobyć fachowców.